سمنیار ارائه راهکار فازی برای افزایش قابلیت اطمینان و زمان بندی در مراکز ذخیره سازی رایانش ابری هاست دانلود ایران

ارائه راهکار فازی برای افزایش قابلیت اطمینان و زمان بندی در مراکز ذخیره سازی رایانش ابری هاست دانلود ایران

 

چکیده :

با توجه به افزایش روز افزون کاربران مجازی، افزایش و سرمایه گذاری شرکت های بزرگ برای محیط های ابری بحث هزینه و زمان پاسخ گویی و قابلیت اطمینان یک سیستم ابری به کاربران امری مهم و حیاتی است که در این تحقیق به بررسی این امر مهم پرداخته شده است. این پایان نامه بر مساله ذخیره سازی داده های ابر تمرکز دارد و هدف آن ارائه یک رویکرد است که از دسترسی  اپراتورهای ابر به اطلاعات حساس کاربر، جلوگیری می کند. بدین منظور، ما یک رویکرد جدید تحت عنوان مدل ذخیره سازی توزیع شده کارآمد قابلیت اطمینانی آگاه (SA-EDS) ارائه می دهیم. در این مدل، ما از الگوریتم های پیشنهادی خودمان استفاده می کنیم، از جمله الگوریتم های توزیع جایگزین داده (AD2)، توزیع داده ها کارآمد امن (SED2) و تلفیق داده های  کارآمد (EDCon است.

 

 

کلمات کلیدی: ارائه یک روش هوشمند، توسعه قابلیت اطمینان و حریم خصوصی، محاسبات ابری، داده های بزرگ

توضیحات فایل

 

فایل زیر شامل یک عدد فایل ورد و یک عدد فایل پی دی اف شامل ۶۰ صحفه و یک عدد فایل پاورپوینت است

۱-فصل اول : ۲

۱-۱-مقدمه                                                    ۳

۱-۱-۱-تعریف رایانش ابری.. ۴

۱-۱-۲-شناخت بهتر محاسبات ابری      ۷

۱-۱-۳-ديدگاه هاي مختلف در خصوص محاسبات ابري.. ۸

۱-۱-۴-مزییت رایانش ابری : ۱۰

۱-۱-۵-مزایا و محدودیت های ابرها ۱۱

۱-۱-۶-مدل‌های پیاده‌سازی.. ۱۴

۱-۱-۷-امنيت رايانش ابري.. ۱۵

۱-۲-بیان مساله                                        ۱۷

۱-۳-ضرورت و اهمیت تحقیق      ۲۰

۱-۴-سوالات تحقیق                                ۲۱

۱-۵-فرضیات                                                ۲۱

۱-۶-روش تحقیق                                      ۲۲

۱-۷-روش کار                                              ۲۲

۱-۸-ساختار پایان نامه                        ۲۳

۲-فصل دوم                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 ۲۴

۲-۱-مقدمه                                                    ۲۵

۲-۲-دوره‌هاي محاسبات      ۲۶

۲-۳-معماري‌هاي مقياس‌پذير كامپيوتر موازي.. ۲۷

۲-۶-تاریخچه ی محاسبات ابری      ۳۰

۲-۷-سير تاريخي مديريت در۵دهه اخیر:      ۳۱

۲-۸-پیشینه تحقیق      ۳۳

۲-۹-خلاصه فصل                                    ۳۹

۳-فصل سوم  ۴۰

۳-۱-مقدمه                                                    ۴۱

۳-۲-مدل ذخیره سازی توزیع کارآمد قابلیت اطمینان-آگاه (SA-EDS) 41

۳-۲-۱-فرآیند قطعی (DP) 42

۳-۲-۲-فرآیند ذخیره سازی داده های توزیع شده (D2SP) 42

۳-۳-مدل های تهدید                            ۴۴

۳-۴-اهداف طراحی                                  ۴۵

۳-۵-الگوریتم ها                                        ۴۶

۳-۵-۱-الگوریتم جایگزین توزیع داده های (AD2) 46

۳-۵-۲-الگوریتم توزیع داده کارآمد امن (SED2) 48

۳-۵-۳-الگوریتم تلفیق داده های  کارآمد (EDCon) 49

۳-۶-جمع بندی فصل      ۵۰

 

 

 

فهرست شکلها

 

عنوان………………………. …………………………………………………………………………………………………………………صفحه

شکل ‏۱‑۱بررسي گوگل از مقبوليت

 

سيستم هاي کلاستري، توري و ابري در سالهاي ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹(وود و همکاران، ۲۰۰۷). ۵

شکل ‏۳‑۱ ساختار گردش کار سطح بالا از بسته های داده های تقسیم شده در فرایند ذخیره سازی توزیع شده داده ها (D2SP) در مدل SA-EDS. 43

 

 

۱-     فصل اول :

کلیات  تحقیق

 

 

 

۱-۱-  مقدمه

بررسی سیر تحولات توسعه قابلیت اطمینان و حریم خصوصی بر پایه داده های بزرگ محیط های تجزیه و تحلیل داده از گذشته تاکنون ، امکان انتخاب و استفاده بهینه از فناوری های موجود را با دانش عمیق تری فراهم می نماید . بدین منظور ، ضمن اشاره به ضرورت تجزیه و تحلیل داده به نقش کامپیوتر در تحلیل داده ، همگرایی محیط های داده و تجزیه و تحلیل و تلاش های گسترده انجام شده از گذشته تاکنون به منظور توسعه قابلیت اطمینان و حریم خصوصی بر پایه داده های بزرگ محیط های تجزیه و تحلیل نظیر سیستم های MPP ، رایانش ابری ، رایانش شبکه ای و در نهایت MapReduce اشاره می شود(سینق[۱] و همکاران، ۲۰۱۱) . جمع آوری و یکپارچگی داده به تنهایی ارزشی را تولید نخواهد کرد و ما نیازمند بکارگیری پلت فرم های مناسب تجزیه و تحلیل داده به منظور خلق ارزش می باشیم که قادر به پاسخ گویی به نیاز فعلی و آینده باشند(وود[۲] و همکاران، ۲۰۰۷).

محیط های تجزیه و تحلیل از گذشته تاکنون دستخوش تغییر و تحولات فراوانی شده اند . این تحولات را می توان از زوایای مختلفی بررسی کرد . توسعه قابلیت اطمینان و حریم خصوصی بر پایه داده های بزرگ و توان پاسخ گویی به نیاز کسب و کار با لحاظ کردن پارامترهایی نظیر حجم داده ، تنوع داده  و سرعت در ارایه نتایج مورد نظر یکی از این موارد است . تغییر در فرآیندهای  تجزیه و تحلیل جهت همسویی و پاسخ گویی به نیاز کسب و کار و بهره برداری از محیط های مقیاس پذیر یکی دیگر از تحولات مهم در عرصه تجزیه و تحلیل داده است(سینق و همکاران، ۲۰۱۱). اگر ما محیط های تجزیه و تحلیل را به فناوری های جدید ارتقاء دهیم ، بگونه ای که  قابلیت توسعه قابلیت اطمینان و حریم خصوصی بر پایه داده های بزرگ آنها افزایش یابد ولی همچنان از فرآیندهای سنتی برای تجزیه و تحلیل استفاده کنیم ، در عمل قادر به ایجاد ارزش قابل توجه و مشهودی برای کسب و کارها در دنیای شدیدا رقابتی و در حال تغییر مستمر نخواهیم بود. تغییر در روش های تجزیه و تحلیل و همچنین ابزارهای استفاده شده در محیط های تجزیه و تحلیل از دیگر موارد مهم در بررسی همه جانبه و جامع سیر تحولات تجزیه و تحلیل از گذشته تاکنون است.

۱-۱-۱-   تعریف رایانش ابری

از آنجا که اکنون این فناوری دوران طفولیت خود را میگذراند، هنوز تعریف استاندارد علمی که مورد قبول عام باشد برای آن ارائه نشده است اما بیشتر صاحبنظران بر روی قسمتهایی از تعریف این پدیده هم رای هستند. موسسه ملی فناوری و استانداردها (NIST)  رایانش ابری را اینگونه تعریف می‌کند:

رایانش ابری مدلی است برای داشتن دسترسی فراگیر، آسان و بنا به سفارشِ شبکه به مجموعه‌ای از منابع رایانشی پیکربندی‌پذیر (مثل: شبکه‌ها، سرورها، فضای ذخیره‌سازی، برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها) که بتوانند با کمترین کار و زحمت یا نیاز به دخالت فراهم‌کننده سرویس به سرعت فراهم شده یا آزاد (رها) گردند(وود و همکاران، ۲۰۰۷).

عموما مصرف کننده‌های رایانش ابری مالک زیر ساخت فیزیکی ابر نیستند، بلکه برای اجتناب از هزینه سرمایه‌ای آن را از عرضه کنندگان شخص ثالث اجاره می‌کنند. آنها منابع را در قالب سرویس مصرف می‌کنند و تنها بهای منابعی که به کار می‌برند را می‌پردازند. بسیاری از سرویسهای رایانش ابری ارائه شده، با به کار گیری مدل رایانش همگانی امکان مصرف این سرویسها را به گونه‌ای مشابه با صنایع همگانی(مانند برق) فراهم می‌سازند.

سير تکاملي محاسبات بگونه اي است که ميتوان آن را پس از آب، برق، گاز و ‌تلفن بعنوان عنصر اساسي پنجم فرض نمود. در چنين حالتي، کاربران سعي ميکنند بر اساس نيازهايشان و بدون توجه به اينکه يک سرويس در کجا قرار دارد و يا چگونه تحويل داده ميشود، به آن دسترسي يابند. نمونه هاي متنوعي از سيستم هاي محاسباتي ارائه شده است که سعي دارند چنين خدماتي را به کاربران ارئه دهند. برخي از آنها عبارتند از: محاسبات کلاستري ، محاسبات توري و اخيرا محاسبات ابري . محاسبات ابري ساختاري شبيه يک توده ابر دارد که بواسطه آن کاربران ميتوانند به برنامه هاي کاربردي از هر جايي از دنيا دسترسي داشته باشند. بنابراين، محاسبات ابري ميتواند با کمک ماشين هاي مجازي شبکه شده، بعنوان يک روش جديد براي ايجاد پوياي نسل جديد مراکز داده مورد توجه قرار گيرد. بدين ترتيب، دنياي محاسبات به سرعت به سمت توسعه نرم‌افزارهايي پيش مي رود که به جاي اجرا بر روي کامپيوترهاي منفرد، بعنوان يک سرويس در دسترس ميليون ها مصرف کننده قرار ميگيرند. محبوبيت سه نوع مختلف محاسبات که به آنها اشاره شد، از ديد موتور جستجوي گوگل نيز مورد ارزيابي قرار گرفته است که نتيجه آن در شکل ۱-۱ نمايش داده شده است. اين بررسي نشان ميدهد که محاسبات کلاستري در حال حاضر نسبت به دو مورد ديگر مقبوليت کمتري دارد، محاسبات توري در رتبه دوم قرار گرفته است، و پردازش ابری با فاصله زيادي از آنها در حال افزايش جلب توجه افراد بيشتري است(وود و همکاران، ۲۰۰۷).

 

شکل ‏۱‑۱بررسي گوگل از مقبوليت سيستم هاي کلاستري، توري و ابري در سالهاي ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹(وود و همکاران، ۲۰۰۷).

 

محاسبات ابري به گونه اي سيستم هاي توزيع شده و موازي اطلاق مي گردد که مجموعه اي از کامپيوترهاي مجازي را که به يکديگر متصل هستند شامل ميشود. اين کامپيوترها بطور پويا عرضه شده و بعنوان يک يا چند منبع محاسباتي يکپارچه بر اساس توافقات سطح سرويس ديده ميشوند و اين توافقات در طول مذاکرات سرويس دهندگان و مصرف کنندگان برقرار ميگردند. محاسبات ابري سعي دارد ايجاد پوياي نسل جديدي از مراکز داده اي را، با ارائه کردن سرويس ها و خدمات در ماشين هاي مجازي شبکه شده بصورت پويا، بگونه اي ممکن سازد که کاربران بتوانند از هر جايي از دنيا به برنامه هاي کاربردي دسترسي داشته باشند(اندرولاینی[۳] و همکاران،۲۰۱۱).

يک مثال معمول و ساده براي محاسبات ابري مربوط به محاسبه و پرداخت هزينه هاي آب، برق و تلفن است. شرکتي براي محاسبه و صدور صورتحساب و دريافت آن از مشتريان، ممکن است از نرم افزارهاي خاصي استفاده کند. مثلا نرم افزاري را تهيه و روي سيستم خود نصب کند و همراه آن، سخت افزارهاي لازم را نيز تهيه کرده و هزينه هاي نگه داري و ارتقا را بپردازد. اما روش ديگر ميتواند به اين صورت باشد که شرکتي اين نرم افزار را روي سرور خود قرار دهد و نسبت به نگه داري و توسعه آن اقدام کرده و همواره سعي در بهره بردن از فنّاوري روز دنيا براي نرم افزار هايش را داشته باشد. در اين شرايط تمام سازمان هايي که نياز به صدور صورتحساب و دريافت مبلغ از مشتريان را دارند، از طريق ارتباط با اين نرم افزار و استفاده از منابع موجود روي سرورهاي ارائه شده، عمليات خود را انجام مي دهند. بسيار واضح است که سازمان هاي استفاده کننده از اين امکانات، هيچ مسئوليتي در قبال نگه داري سخت افزار و نرم افزار و منابع مربوط به اين سيستم را نخواهند داشت و تنها از سرور خود انتظار دارند که بهترين خدمات را بصورتي کاملا مطمئن دريافت کنند و در قبال استفاده از اين خدمات مبلغي را به دارنده نرم افزار يا ارائه کننده سرويس بايد پرداخت کنند. اين يک نمونه کاملا کاربردي از فن آوري محاسبات ابري در جهان فنّاوري اطلاعات است. حضور گسترده و روز افزون شرکتهاي بزرگي نظير Microsoft، Google، Amazon، Sun و … در عرصه رقابتي محاسبات ابري، نشان از توسعه سريع و تسلط اين گونه از محاسبات در دنياي فنّاوري اطلاعات دارد(اندرولاینی و همکاران،۲۰۱۱).

۱-۱-۲-  شناخت بهتر محاسبات ابری

آیا تاکنون در مورد محاسبات ابری چیزی شنیده اید؟ بسیاری معتقدند آینده اینترنت و فناوری های مرتبط با اینترنت به محاسبات ابری گره خورده است. در ادامه قصد داریم با مثالی به توضیح این مفهوم جدید بپردازیم.

مسلما در دنیای امروز برای استفاده از وسایل الکترونیکی در هر خانه ای یک کارخانه یا ژنراتور برق وجود ندارد! و تنها یک اداره برق یا کارخانه تولیدکننده وجود دارد و فرد در مقابل پرداخت هزینه از مزایای برق تولید شده بهرمند می گردد(اردگنا[۴] و همکاران، ۲۰۱۰).

می توان در محاسبات ابری نمونه مشابهی را مشاهده کرد، بدین معنا که افراد و شرکت ها در ازای نرم افزار، سخت افزار یا شبکه، پولی را نمی پردازند و در قبال محاسبه و سرویس های نرم افزاری، موارد مورد استفاده خود را خریداری و استفاده می کنند. این امر موجب صرفه جویی و استفاده بهتر از IT  می گردد.

25000 تومان – خرید
درباره این محصول نظر دهید !