پاورپوینت : تاثیرات رسوبات ورودی در ظرفیت و عمر مفید سدهای خاکی با استفاده از کارون ۹۲(سد تنگاب)

فایل زیر شامل

۱- عدد فایل پاور(قابل ویرایش) به تعداد ۳۸ اسلاید است(این فایل برای ارائه کلاسی ارشد و دکتری عالی است)

قسمتی از متن پاور

 

تاثیرات رسوبات ورودی در ظرفیت و عمر مفید سدهای خاکی با استفاده از کارون ۹۲(سد تنگاب)

اهمیت و ضرورت انجام تحقیق

خسارت وارده توسط رسوبات رودخانه‌ای به طبیعت و کشاورزی، سازه‌های آبی ساخته شده بر روی یا در کنار رودخانه‌ها بسیار وسیع و گسترده و زیان آور است، شناخت دقیق آن از اهداف مهندسین هیدرولیک می‌باشد.

برای جلوگیری و یا به حداقل رساندن خسارات وارده سه فرایند فرسایش، انتقال و ته نشینی مواد رسوبی نیز باید مد نظر قرار گیرد.

راهکارهای مدیریتی جهت کنترل حجم مخازن و کاهش رسوب گذاری:

۱-تعین تناوب نیاز به رسوب زدایی

۲- تعین محل‌های برای رسوب گذاری تا رسوب گذاری در مخزن‌ها صورت نگیرد.

۳- ایجاد سدهای جایگزین

۴- بررسی میزان چسبندگی رسوبات و قابل فرسایش بودن آن‌ها

۵- تله اندازی جریان‌های غلیظ

 

مطالعات انجام شده در جهان

*   Newton  در سال ۱۹۵۱ مطالعات وسیع آزمایشگاهی انجام داد. او در مطالعات خود کف کنی (Degradation) را برای ذرات رسوبی با اندازه­های مختلف مورد مطالعه قرار داد. نتيجه اين مطالعات آن بود که تراز کف و شیب کف مجانباً (Asymptotically) با زمان کم می‌شود.

*   در سال ۱۹۵۳ تحقیقاتی به وسیله Leopod and Maddock  بر روی داده‌های میدانی انجام شده و رابطه‌ای بین کل دبی انتقال رسوب و  دبی جریان استخراج گردید.

  • در سال ۱۹۷۱ مطالعات انجام شده توسط Newton به وسیله Bhamidipaty and Shen (1971)ادامه یافت. آن‌ها مطالعات وسیعی بر روی سه قطر مختلف از ذرات رسوبی ولی با ترکیبی یکنواخت انجام دادند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که تراز کف در کانال‌هایی که در حالت کف کنی قرار دارند به صورت نمایی با زمان کاهش می‌یابد. .
  • Mantz (1983) 54 آزمایش بر روی رسوبات غیر چسبنده سیلیکا انجام داد. بررسی شرایط تعادل، نحوه توسعه شکل بستر و مقاومت هیدرولیکی برای قطرهای مختلف ذرات رسوبی در عمق‌های مختلف و بررسي شرایط متفاوت سرعت جریان از تلاش‌های این محقق بود.

مدل تحقیق

نرم افزار کارون جهت بهره برداری در صنعت سدسازی و به طور عمده به منظور انجام محاسبات زیر طراحی شده است:

.۱توزیع رسوب در مخازن

.۲روندیابی در مخازن

منطقه مورد مطالعه (سد تنگاب)

این سد در محل تنگاب و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهر فیروزآباد(مسیر کوار- فیروزآباد) بر روی رودخانه فیروزآباد واقع شده است. مختصات جغرافیائی محل سد در ۵۷-۲۸ عرض شمالی و ۳۲-۵۲ طول شرقی می باشد.

سرآب اصلی رودخانه فیروزآباد از چشمه های حنیفقان بوده با آبدهی کل بین ۵/۲ تا ۵ متر مکعب بر ثانیه که حدود ۲۳ دهنه چشمه با دبی های متفاوت در سر آب رودخانه را تغذیه مینماید. از طرف دیگر آبهای جاری دشت شور آب، مهکویه، زنجیران و جووکان به این رودخانه ملحق شده و در حوالی محکویه به تنگ هلالو میرسد. بعد از طی حدود ۵ کیلومتر و با الحاق حوزه سرریزجان به تنگه تنگاب(محل سد) رسیده پس از طی مسیر نسبتاً طولانی تنگ تنگاب به دشت فیروزآباد وارد میشود. پس از عبور از دشت فیروز آباد به سمت جنوب شرقی منحرف شده و از تنگ هایقر عبور مینماید و به رودخانه موند پیوسته و به خلیج فارس میریزد.

در این تحقیق سعی بر آن شده است که با استفاده از مطالعات شرکت مشارکت مشاورین مطالعات طرح و با استفاده از نرم افزار کارون۹۲نسخه سلام مقدار حجم رسوبی وارده به مخزن سد تنگاب واقع در استان فارس با استفاده از آمار و داده های ارائه شده محاسبه شود.

برچسبها
محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

0