پاورپوینت: نیرو و تشکیلات نظامی در سیستان از مشروطه تا پایان سلطنت پهلوی اول

۱- عدد فایل پاور(قابل ویرایش) به تعداد ۲۲ اسلاید است(این فایل برای ارائه کلاسی کاشناسی، ارشد   و دکتری عالی است)

(پاورپوینت حاضر حرفه ای است و تمام رفرنس نویسی ها رعایت شده و دارای نود های راهنما است)

نیرو و تشکیلات نظامی در سیستان از مشروطه تا پایان سلطنت پهلوی اول

بخشی از متن:

چکیده

 • این پژوهش حاضر نیرو و تشکیلات نظامی در سیستان از مشروطه تا پایان سلطنت پهلوی اول است. موضوع نظم و امنیت ایران می باشد که در تحقیقات کمتر مورد توجه قرار گرفته است با توجه به اهمیت این مقوله و ضرورتی که وجود دارد تا نسل های کنونی و آینده با این مسئله آشنا شوند به همین علت در تحقیق حاضر این سوال مطرح است که عملکرد نیرو های و تشکیلات نظامی از زمان مشروطه تا پایان سلطنت پهلوی در سیستان چگونه بوده است ؟  نتایج پژوهش نشان می دهد در یک نتیجه گیری کلی از نیروهای نظامی مستقر بر سیستان در طی دوران بعد از حکومت نادر شاه افشار تا پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار، باید اذعان کنیم که حکمرانان ایران در طول چندین دهه بر سیستان تسلطی نداشتند و ملوک سیستان از این خلأ قدرت به نفع استقلال داخلی خود استفاده می کردند و به جز در یک دوره ای که پلیس جنوب در این منطقه مستقر گردید دیگر نیروهای نظمیه قوی و پایداری در این منطقه تا دوره رضاخان وجود نداشت و در دروه رضاخان با سازماندهی نیروهای نظامی در این منطقه نیز ساماندی نظمیه صورت کاملی به خود گرفت.

مقدمه

 • ایران در بیش از دو هزار سال قبل و در دوران سلسله هخامنشیان اولین بنیانگذار سیستم حکومتی گسترده امپراتوری می‌باشد. از آنجا که هر حکومتی نیازمند به نظم و امنیت می‌باشد در نتیجه کشور ایران انواع سیستمهای ایجاد نظم و امنیت را در طی تاریخ مورد آزمایش قرار داده‌است.( پرتال پلیس ایران، ۱۳۸۷ : ۱) هرچند وجود نیروهای ایجادکننده ی نظم و امنیت در حکومت‌های ایران پیش از اسلام آشکار است؛ اما منابع و اطلاعات ما در زمینه این تشکیلات بسیار محدود و بیشتر در حد حدس و گمان می‌باشد.( شبانه، ۱۳۸۹ : ۱)

تعریف مشروطه

 • مشروطه ترجمه واژه کنستیتوسیون فرانسوی است. اما ریشه آن دقیقاً معلوم نیست. عبدالهادی حائری آن را کلمه‌ای عربی از مصدر شرط و تقی‌زاده و رضازاده شفق آن را برگرفته از کلمه فرانسوی le charte به معنی منشور دانسته‌اند. دهخدا معتقد است که مشروطه به معنای حکومت قانون، نه در عربی و نه در فارسی متداول نبوده و به وسیله ترکان عثمانی وارد فارسی شده‌است. بعضی از رجال دوران قاجار مانند سعدالدوله و صادق آقا تبریزی، مشروطه را ترجمه‌ای نادرست می‌دانستند و ترجیح می‌دادند از همان لفظ کنستیتوسیون استفاده کنند.( قیصری، ۱۳۹۳ : ۹)

 • در یک جمع بندی مشوطیت عبارت است از : ۱ . اعتقاد به لزوم حاکمیت قانون اساسی . ۲ . دکترین یا نظام حکومتی که در آن ، قدرت حاکمه از طریق قانون اساسی محدود می گردد و با رویه های تعدیل و توازن ، از تمرکز قدرت جلوگیری به عمل می آید تا حقوق اساسی افراد و گروه ها حفظ شود . (حسینیان، ۱۳۸۵ : ۱۰)

نام گذاریهای نیروی نظامی در ایران در دوره های مختلف

 • دوره آريايى‌ها: شهريار ريش سفيدان و پيران

 • دوره مادها: واسطه

 • دوره هخامنشيان: خشترپاون، شهربان، نگهبان، كاراون، ارك پات، اركبند، بازرسان شاهي، استخبارات

 • دوره سلوكى‌ها: به سبك دوره هخامنشيان

 • دوره اشكانيان: سازمان پوليس

 • دوره ساسانيان: شهريك، ديهيك، كوئپان، ديوان حراس، نيزه‌داران

 • و …

وضعیت ارتش از دوره قاجار و مشروطه تا دوره پهلوی

 • ایل قاجار از زمان تأسیس پادشاهی صفویه بـخش مـهمی از لشـکریان قزلباش محسوب می‌شدند و پس از آن نیز همواره در جنگهای داخلی و خارجی در زمـره شجاع­ترین و جنگاورتر­ین سپاهیان به شمار می­آمدند و حتی آقا محمدخان نیز بعد از تثبیت حکومت خود، بسیاری از فتوحات خارجی خود در منطقه قفقاز را با اتکا به توان و مهارت نظامی ایل قاجار انجام نمود. سپاه ایران در اوایل تأسیس قاجاریه متشکل از قوای پایتخت و قوای ولایتی بودند. قوای پایتخت که به نوعی حافظ نظام سلطنتی بودند و هزینه های آن از خزانه­ دولت تأمین می­شد و دسته‌ دوم‌ کـه بـه خرج شاهزادگان، حکام، رؤسای قبایل و تیول‌داران اداره می‌شدند، مسئول‌ حفظ‌ و حراست از شهرها و سرحدات بودند‌. بدنه و ستون فقرات قشون قاجاریه نیز همانند سایر ساختارهای و نهادهای سنتی موجود جامعه، متشکل از سواره و پیاده‌نظام‌ ایلی بود؛ ازاین‌رو «تعصبات‌ و پیوندهای ایلی، قومی و قـبیله‌ای» یکی از مهم­ترین دلایل و انگیزه‌هایی‌ بود که باعث عضویت افراد در قوای نظامی می­شد.

نیروهای نظامی قبل از کودتای ۱۲۹۹  در سیستان

 • نیروهای نظامی در سیستان مانند دیگر نقاط ایران قبل از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ شامل ۱- بریگاد قزاق، ۲- ژاندارمری، ۳-بریگاد مرکزی، ۴- قشون پراکنده در ایالات و ولایات، ۵- پلیس جنوب، ۶- و قوای نظامی شرقی بودند. سازمان دهی و فرماندهی متمرکزی در اداره امور نظامی وجود نداشت واحدهای نظامی تحت رهبری و هدایت نظامیان غیر ایرانی بودند و قسمت اعظم بودجه آنها توسط دولت انگلیس تأمین می شد. فرمانده کل قوا شاه بود بر طبق قانون اساسی، نه اوونه دولت مرکزی تسلط و نظارتی بر نیروهای نظامی نداشتند. ( سینایی، ۱۳۸۴ :۲۱۱)

نتیجه گیری

 • سیستان در اساطیر ایران و آئین زرتشت، اهمیت بسزایی دارد. در داستانهای قدیم ایرانی، سیستان و زابلستان از این جهت واجد شهرت و اهمیت است که موطن زال، پدر رستم، پهلوان نامدار ایران باستان می باشد. در یک متن پهلوی به نام شهرهای ایران، ساخت سیستان و بنای آتشکده کرکویه، به افراسیاب تورانی نسبت داده شده است. به گواه تاریخ سرزمین سیستان یکی از کانون های تحول در تاریخ ایران بوده است.

 • با ظهور اسلام و پس از فتح ايران به دست مسلمانان، سيستان نيز مانند ديگر قسمت‌هاي فلات ايران دير يا زود دين اسلام را پذيرا شد. با ادامه ي فتوح و گسترش آن به سوي شرق و لشكركشيهاي مسلمانان به نواحي شمال غربي شبه قاره ي هند، سيستان نقش مهم و اساسي يافت و در واقع سيستان،‌جنوب خراسان يا قهستان و بلوچستان كنوني به عنوان مراكز استقرار سپاهيان مسلمانان براي دست‌يابي به شمال غربي شبه قاره ي هند مورد توجه قرار گرفتند.

۲۵۰۰۰ تومان – خرید
درباره این محصول نظر دهید !