پاور پوینت : در مورد شهرهای کربن صفر zero co2

فایل زیر شامل

۱- عدد فایل پاور(قابل ویرایش) به تعداد ۲۸اسلاید است(این فایل برای ارائه کلاسی ارشد و دکتری عالی است)

قسمتی از متن پاور

با گسترش ایده ي توسعه پایدار در بخش هاي مختلف علوم، معماران و شهرسازان نیز به دنبال طرح هایی هستند که از آن طریق بتوانند در مسیر توسعه پایدار شهرها و سکونتگاه هاي شهري گام بردارند. توسعه پایدار شهري به معناي فراهم آوردن شرایطی است که شهرنشینان امروز و فردا بتوانند درون آن در کمال آرامش و امنیت زندگی کنند و ضمن تندرستی، از رفاهی نسبی بهره مند گردند.

شهر کربن صفر

شهر کربن صفر

توسعه پایدار:

توسعه ای است که نیازهای بشر را بدون مخاطره انداختن قابلیت ها و

پتانسیل ها برای نسل آینده برآورده سازد. توسعه پایدار: اداره و بهره برداری

صحیح و کارا از منابع پایه طبیعی مالی و نیروی انسانی برای دستیابی به

الگوی مصرف مطلوب است که با به کارگیری امکانات فنیو ساختار و تشکیلات

مناسب رفع نیاز نسل امروز و آینده را به طور مستمر و رضایت بخش فراهم آورد

۳ بعد اساسی توسعه پایدار

اقتصادی: افزایش سلامتی ، از طریق استفاده کارآمد از منابع طبیعی و انسانی است.

اجتماعی: رابطه بین مردم و رابطه آنها و طبیعت است

زیست محیطی:بر پایه سیستم های فیزیکی بیولوژیکی اکولوژیکی و پیشرفت های مربوط به آنهاست

۲ گروه طراحی پایدار

طراحی فعال: تولید انرژی از منابع تجدید پذیر که وابسته به توربین های بادی، تولید برق میکرو، بازیافت زباله و …. هستند

طراحی منفعل: توسط طراحی فرم و عناصر ساختمانی موجب کاعش مصرف انرژی می شود. که وابسته به طراحی فشرده برای کاهش جذب و دفع گرما، تهویه منفعل( بادگیر و حیاط مرکزی) و عملکردی حراریت منفعل( کریدورها، گنبدها، دیوار دوجداره و… هستند.

توسعه پایدار شهری رویکرد های متنوعی را شامل میشود که یکی از این رویکردها شهرهای کربن صفر هستند.

 

شهر کربن صفر

شهری است که به طور کامل بر پایه انرژی های تجدید پذیر اجرا می شود. هیچ اثری از کربن ندارد و آسیب به زمین ایجاد نمی کند. تقریبا همه فعالیت های انسانی موجب سوزش و از بین رفتن انرژی هایی مانندزغال سنگ، نفت و گاز و … میشود که موجب تولید کربن می شود.

برای تبدیل شدن شهر به یک شهر کربن صفر، شهرهای مدرن به طور پیوسته باید انتشار گازهای گلخانه ای را به صفر و تمام فعالیت هایی که موجب منتشر شدن گاز های گلخانه ای می شود را قطع کنند

امارات متحده عربی از جمله کشورهایی است که با سرلوحه قرار دادن توسعه پایدار و اختصاص منابع مالی عظیم سعی در حرکت در این مسیر داشته است، که می توان به طرح پروژه اي با نام ”شهر مصدر“ نام برد، که توسط معمار مشهور انگلیسی ”نورمن فاستر“ طراحی شده است، که سازگار با محیط زیست بوده و به نام ”شهر پایدار، بدون کربن، بدون آلودگی“ نامیده شده است. مبناي اصلی طراحی این شهر استفاده از منابع انرژي پاك و تجدید پذیر است، علاوه بر این طراحی چرخه هاي تولید و مصرف گازهاي گلخانه اي به گونه اي متوازن از مهمترین بخش هاي این پروژه است

این شهر به ۴ بخش تقسیم می شود:

۱ – بخش مسکونی؛ داراي خانه ها و آپارتمان هاي مدرن و راحت است.

۲ – بخش تجاري؛ دفاتر داراي فن آوري پیشرفته، مراکز خرید فعال، رستوران و بازار است.

۳ – بخش مرکز تحقیق و توسعه؛ جایی براي شرکت ها و سازمان هایی که در زمینه فن آوري پاك و انرژي هاي زیست پایدار کار می کنند.

۴ – بخش چهارم، جایی براي مؤسسه علم و فن آوري مصدر که دانشجویان و پروفسورهایی از سراسر جهان را به گرد خود می آورد. در حال حاضر این مؤسسه ۱۷۰ دانشجو از ۳۲ مؤسسه مختلف دارد. از هر ۵ دانشجو، ۲ تا زن هستند و % ۴۳ از ساکنین از امارات متحده عربی می باشند. در نهایت این مؤسسه میتواند بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ دانشجو را ثبت نام نماید.

باد و سایه

به دلیل اقلیم گرم و خشک سایت حرکت باد و میزان سایه اندازي ساختمانها حائز اهمیت بوده و به منظور کاهش میزان گرماي داخلی ساختمان و صرفه جویی در اتلاف انرژي که مسلماً به کاهش تولید گازهاي گلخانه اي می انجامد حداکثر بهره مندي از سایه اندازي ساختمانها بر روي یکدیگر و همچنین حرکت باد در بین توده ها و ایجاد تهویه هواي طبیعی مد نظر قرار گرفته است. با مدلسازیهاي متفاوت و بررسی نحوه ساخت و ساز بومیان، کاربردي ترین و پایدارترین حالت قرارگیري توده هاي ساختمانی مشخص گردیده است.

برچسبها
محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

0